Last Updated on December 3, 2023 by Dalibor
Tropheus polli se razlikuje od ostalih vrsta u ovom rodu po račvastom repnom peraju, u poređenju sa lepezastim perajem koja se nalazi na ostalima. Repno peraje postaje još račvastije kako riba stari. Međutim, njegove oči podsećaju na oči plavookog Tropheusa brichardi i svetlo tirkizne boje su kada se drže u akvarijumu sa dobrim uslovima. Ovo je riba umereno krupnog tela koja izgleda da ima veću glavu u odnosu na telo, a telo se sužava dok formira rep. Telo zrelog mužjaka sive ili braon boje, dok ženke i mladi imaju svetle vertikalne pruge.
Tropheus polli će generalno narasti do dužine od oko 16,5 cm, i žive do oko 8 godina, ali znaju da žive i više od 10 godina ako su dobro zbrinuti. Ovaj ciklid se predlaže iskusnijim ljubiteljima akvaristike. Tropheus polli su prilično zahtevni za čuvanje zbog njihove podložnosti određenim infekcijama crevnog trakta kao što je „bloat“. Vlasnici moraju da se sa velikom pažnjom posvete njihovim zahtevima u pogledu ishrane i staništa. Takođe ovi ciklidi imaju veoma agresivnu prirodu. Mogu biti umereno laki za čuvanje ako se o njima pravilno brine, ali teški ako ne. U akvarijumu ih treba hraniti pahuljicama i peletom na bazi spiruline. Trebalo bi da jedu spanać ili zelenu salatu bar jednom dnevno. Ako se hrane peletom, potrebno je da se pre hranjenja drži pod vodom nekoliko momenata, kako bi se sprečilo da se vazduh oslobođen iz peleta zarobi u stomaku ribe.
Za grupu od oko 12 ovih ciklida je potreban akvarijum minimalne dužine 121cm i 280l zapremine. Dominantni mužjak u grupi će se udvarati ženki i kružiti jedan oko drugog. Ženka uzima oplođena jajašca u usta i nosi ih dok ne postanu zdravi, krupni mladi spremni za hranjenje. Mogu se hraniti zgnječenim pahuljicama jer su prilično veliki kada se rode. Nove mame obično nisu tako uspešne sa svojim prvim leglom, pa treba očekivati gubitak prvih mladih.