Last Updated on June 25, 2023 by Dalibor
Tanganicodus irsacae je veoma mala riba, dostiže samo oko 6,5 cm dužine. To je najmanji od gobija na jezeru Tanganjika. Od ostalih se razlikuje po obliku usta, koje su šiljatije i uže. Takođe je mnogo svetliji, ali sa veoma atraktivnim nijansama. Telo je svetlo smeđe, sive i beličaste skoro providne boje koja je u kontrastu sa redovima svetloplavih tačkica i tankih vertikalnih zlatnih pruga. Ukrašen je plavetnilom duž donje vilice i plavkastim perajima.
Sa šiljatijim ustima od ostalih gobi ciklida, izgledaju kao da se puće. Koriste svoja kruta grudna peraja da se kreću po podlozi i njihovo plivanje liči na ‘skakanje’. Njihova šara je dizajnirana da im pomogne da se kamufliraju u prirodi, ali u akvarijumu ovaj stil plivanja i sam njihov izgled ostavlja utisak da se igraju žmurki sa svojim vlasnicima. Mogu se držati sami ili u parovima, ali uglavnom nisu tolerantni prema svojoj vrsti ili drugim gobi ciklidima. Čak i u divljini najmanje su tolerantni prema drugim gobi ciklidima. Oni prvenstveno naseljavaju dno akvarijuma, tako da mogu biti smešteni sa nekim drugim ciklidima koji nisu preveliki ili agresivni.
Dobre ribice za zajednički život u akvarijumu su vrste koje naseljavaju gornje i srednje oblasti akvarijuma, a ne donje površine, tačnije podlogu. Ženka će očistiti ravnu površinu u akvarijumu kako bi privukla mužjaka. Ona će položiti samo 1 ili 2 jaja, a zatim ih odmah pokupiti u usta. Mužjak tada pliva do nje, a ženka ostaje blizu njega dok ne pusti mleč, koju ona uzima u usta da oplodi jajašca. Proces se ponavlja dok se ne proizvede 10 do 30 narandžasto-žutih jaja. Broj zavisi od starosti i ishrane ženke. Ženka nosi jaja dok se ne izlegu, a zatim ispljune mlade. Mužjak ih zatim uzima u usta na još 9 do 16 dana. Ako se nalazi u akvarijumu sa drugim vrstama, treba ga skloniti. Najbolje je pustiti ove ribice da se upare same dok su mladi. Ukoliko se kupe ženka I mužjak koji nisu upareni, može doći do maltretiranja ženke.